İçeriğe geç

Vav-Kaf-Ye (و ق ي)

Kuran’da bu kökten türetilmiş kelimeler toplamda 258 kez, 8 adet türemiş formda geçiyor.

Kuran’daki geçiş yerlerinin detaylı analizi için tıklayınız Kef-Zal-Be (ك ذ ب)

Kök anlamı: korumak, esirgemek, muhafaza etmek, saklamak, önlemek, kötülük ve felaket karşısında korumak, güvende olmak, bir kalkan görevi görmek, göreve saygı duymak, sakınmak, saygı göstermek, korkmak, çekinmek.

takva: Dinin emir ve tavsiyelerine uyma, haram ve günahlardan kaçınma hususunda gösterilen titizlik anlamında bir kavram. Fiilin kökü “korku” anlamını da içermekle birlikte bu korkunç bir şeyden çekinmeyi değil, seven birinin sevdiğinin gönlünü incitmekten çekinmesini, yaratanına karşı saygı ve sorumluluk duyma hassasiyetini ifade eder. “Allah bilinci, Allah’a karşı sorumluluk bilinci” ifadeleri kavramın içeriğine daha uygun görünmektedir. Takva ve ittikā kelimelerinin içerdiği korku Allah’a duyulan saygıdan kaynaklanır. Takva; olumlu korkudur, sevgiyi yıpratma veya yitirme endişesidir.

muttaki : kötülüklere ve kendisinde zarar ve yaralanmalara sebep olacak şeylere karşı korunarak insanlığa ve Allah’a karşı görevlerini saygılı bir şekilde yerine getiren kişi.

Türkçe’ye girmiş türevler: muttaki, takiye (takke), takva

İçeriği paylaşabilirsiniz.

Kategori:Kökler

3 Yorum

  1. gülgün pala

    MÜTEVEKKİL….

  2. ömer

    atın nalları olmadığında, ayaklarının hassaslaşması sebebiyle attığı her adımı ihtiyatlı bir şekilde atması bu fiil ile karşılanıyor bildiğim kadarıyla.
    وَقَى الفرسُ من الحفَى : حَفِيَ وهابَ المَشْيَ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.